Co mi w duszy gra

Pierwszy Dzień Kobiet mojej Córki

Kiedy przyszłaś na świat, odpowiedzialność za dziecko zyskała nowy wymiar. Jestem mamą dziewczynki. Matką kobiety. Z tyłu głowy ciągle mam myśl, że będę dla Ciebie pierwszym wzorem kobiecości. Wiem, że jeżeli coś przegapię, czegoś nie dopilnuję, będzie kosztowało Cię to wiele pracy, gdy dorośniesz. A ja chcę wyposażyć Cię w jak najwięcej siły. Musisz ją mieć, żeby stawić czoła trudnym sprawom, które nie omijają przecież żadnego człowieka. Dzisiaj Twój pierwszy Dzień Kobiet, Haneczko. Dziś Twoja mama składa Ci pierwsze „kobiece” życzenia.

Bądź zdrowa i dbaj o siebie: o swoje ciało, psychikę i duszę. Pamiętaj, że są nierozerwalną całością. Opiekuj się sobą bez wyrzutów sumienia. Odpoczywaj i otaczaj się dobrem w miarę możliwości – jesteś tym, co czytasz,  o czym słuchasz, co jesz, z kim się spotykasz, czemu oddajesz swoje myśli. Wybieraj tak, abyś była zdrowa, spokojna i szczęśliwa.

Życzę Ci, żebyś w przyszłości została… kim tylko chcesz! Pamiętaj, że masz matkę, która przewraca oczami, kiedy słyszy, że „wszystkie przedmioty są tak samo ważne” i „trzeba się dobrze uczyć” 😉 Będę kibicowała Twoim pasjom i zainteresowaniom, chcę wspierać Twoje predyspozycje. Marzę, żebyś była szczęśliwą fryzjerką lub szczęśliwym fizykiem.  Wybór należy do Ciebie!

Zawsze pamiętaj o tym, że Twoje ciało należy do Ciebie i jest godne szacunku. Ty decydujesz: co, kiedy i z kim! Nie musisz przytulać się do ciotki Grażyny, jeśli nie chcesz ani siadać nikomu na kolanach. Pamiętaj,  jak jesteś piękna i niepowtarzalna. Możesz się malować lub nie, możesz nosić spodnie lub sukienki, mieć koczyk w pępku albo przedłużyć sobie paznokcie (tylko błagam – nie za bardzo… 😉 ), możesz przytyć lub schudnąć 5 kilo, jeżeli TY TEGO CHCESZ.  To Twoje ciało. Piękne już od chwili narodzin.

Jeżeli zostaniesz matką, proszę, nie zaglądaj do butelek cudzych dzieci, nie komentuj wyboru przedszkola, szybkiego powrotu do pracy albo porzucenia pracy na rzecz domu. Wspieraj inne matki i doceniaj przede wszystkim ich miłość. Sama też bądź pewna swoich wyborów. Nie biczuj się, nie żyj w poczuciu winy i dbaj o siebie. Jeżeli zechcesz je mieć, będziesz najlepszą matką dla swoich dzieci!

Bądź kobieca, miej klasę. Okazuj ją poprzez szacunek dla innych. Nie daj sobie jednak wmówić, że powinnaś być „grzeczna, cicha i że nie wypada, bo jesteś dziewczyną”. Jako matka, chciałabym pokazać Ci, ze to wspaniałe różnić się od mężczyzn. Wierzę, że jednak jest coś takiego, jak kobiece cechy i aura kobiecości, że to natura i fizjologia decydują o pewnych rzeczach. Nie wszystko trzeba negować, bojkotować i „uniseksować”. Pamiętaj jednak, że „kobieca” to nie to samo, co „uległa” i „podporządkowana”  – możesz tupać nogą i trzaskać drzwiami, możesz się sprzeciwiać, masz prawo wymagać. Jesteś kobietą. Jesteś godnym szacunku człowiekiem.

Uśmiechaj się często – do siebie i innych. Bądź kulturalną, miłą i życzliwą osobą. To wbrew ostatnio promowanym teoriom nie świadczy o braku asertywności. Myślę, że wręcz przeciwnie. Bądź na tyle pewna siebie, żebyś nie musiała agresywnie bronić swoich poglądów i odmawiać w niegrzeczny sposób. Jeżeli nie krzywdzisz, nie niszczysz nikogo celowo, to wszystko inne w Tobie jest w porządku. Jesteś dobra, wartościowa, „wystarczająca”. Człowiek, który sobie kocha, nie musi nikomu niczego udowadniać i nie rani, aby zagłuszyć własny ból i kompleksy.

Jesteś mądra, dobra i piękna. Masz w sobie wszystko, dzięki czemu możesz pewnie kroczyć przez życie ścieżką, którą wybierzesz. Tylko, jak będziesz już w drodze, to zadzwoń czasami do starej matki 😉

Bądź dumna i ciesz się, że jesteś kobietą, Córeczko!

Jeżeli lubisz, udostępnij

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *